Schmuck Erzsébet is részt vett a Magyar – Német Fórumon
Részt vettem a Magyar – Német Fórumon, ahol a két ország zöld átmenetét vitattuk meg.
Felszólalásomban a szigorú klímacélok kijelölése mellett és az atomenergia ellen érveltem.
A rendezvényt követően Steiner Attila körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár úgy számolt be közösségi oldalán, mintha az LMP elképzelései túlzott, megvalósíthatatlan álmok lennének. Szerinte nem kell az EU-s 55%-os klímacélnál nagyobb vállalás, és Paks 2 nélkül Magyarország áramtermelésének 50%-át szüntetnénk meg úgy, hogy hazánk villamosenergia igényének jelentős részét importból kéne biztosítanunk.
Az igazság ezzel szemben az, hogy mindkét célunk nemcsak szükséges, de meg is valósítható. A tudomány szerint az Európai Uniónak 65%-kal kell csökkentenie az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest annak érdekében, hogy megfeleljen a Párizsi Egyezménynek és elkerüljük a klímaváltozás legsúlyosabb következményeit. Magyarország nem lehet potyautas, kis méretünk ellenére arányosan ki kell vennünk a részünket a klímavédelemből. Persze érthető, hogy a kormány nem mer nagy célokat vállalni, hiszen klímapolitikája csődöt mondott: 2013 és 2018 között 12%-kal nőttek a kibocsátások.
A Paksi Atomerőmű (és ha megépül, Paks 2) valóban az áramtermelésünk közel felét adja, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne kiváltani. Először is, a meglévő atomerőművet nem zárnánk be azonnal, csak az üzemidő végén. Az addig meglévő 10-15 év bőven elég, hogy kiépítsük azt a megújuló energiaforrásokra épülő villamosenergia-rendszert, ami képes olcsón, biztonságosan és tisztán termelni atomenergia nélkül. Az importfüggőségünk nem nőne, pont ellenkezőleg. A megújulók hazai, biztos energiaforrást jelentenek. Rengeteg országban nincs atomerőmű. Jó példa Dánia, ahol 66% a megújuló energiaforrások aránya az áramfogyasztásban, amit 2027-re 100%-ra növelnek.
A kormány klímapolitikája nem több zöldre festésnél. A valódi zöld fordulathoz kormányváltás kell!